Jaki rodzaj pelletu wybrać?

Jaki rodzaj pelletu wybrać?

Ze względu na wysokie ceny materiałów opałowych oraz ich szkodliwy wpływ na środowisko mówi się o nich coraz więcej i szuka różnych alternatyw. Interesującą opcją jest coraz chętniej stosowany pellet, który powstaje między innymi z odpadów drzewnych - trocin, wiórów itp. Jako że różne są rodzaje i wielkości tego granulowanego paliwa opałowego, coraz więcej użytkowników Internetu pyta się o najlepszy wybór. Dlatego wychodzimy naprzeciw tym oczekiwaniom, pomagając rozwiązać tę zagwozdkę. Podpowiadamy na wstępie, że najczęstszym wyborem jest pellet sosnowy. Dlaczego?

 

Jaki rozmiar granulek pelletu wybrać?

Na rynku najczęściej można się spotkać z dwoma rozmiarami granulek pelletu, tj. 6 mm albo 8 mm. W zasadzie nie różnią się one niczym poza wielkością, a więc i przeznaczeniem. Granulki o rozmiarze 6 mm są dedykowane domkom jednorodzinnym, zaś 8 mm - większym budynkom o różnym charakterze. Oczywiście istnieją też inne wymiary granulatu, nie zmienia to jednak faktu, że mniejsze dedykowane są domowym kotłowniom, a większe obszerniejszym, np. umiejscowionym w firmach bądź instytucjach. Rzecz dotyczy również wspomnianego już pelletu sosnowego.

 

Pellet liściasty czy pellet iglasty?

Pellet tak naprawdę może być wykonany z różnych materiałów pochodzenia naturalnego, nie tylko drewna, między innymi słomy oraz ziaren słonecznika. Najczęściej stosowany jest jednak pellet pochodzenia drzewnego - iglastego oraz liściastego. Która opcja jest lepsza? Większość sądzi, że ogrzewanie pelletem iglastym jest dużo korzystniejsze z powodu jego wyższej kaloryczności, spowodowanej między innymi obecnością dużej ilości żywicy. Prawda jest jednak taka, że wszystko zależy od danego producenta pelletu. Przedsiębiorcy oferujący różne rodzaje pelletu nierzadko dodają do nich sztuczne substancje, które są szkodliwe dla zdrowia oraz środowiska. Dlatego lepiej kierować się certyfikowaniem i jakością paliwa opałowego niż samym rodzajem wykorzystywanego do produkcji materiału.

Pellet liściasty także ma dobrą kaloryczność i jest w większości wypadków tańszy, przez co bywa często wybierany. Zwracamy jednak uwagę, by na pierwszym miejscu nie stawiać ceny pelletu, ponieważ jest duże prawdopodobieństwo, że te najtańsze są zanieczyszczone różnymi składnikami chemicznymi lub naturalnymi, jak np. piasek. Zarówno pellet iglasty, jak i pellet liściasty mają swoje zalety, jednak najważniejsza jest ocena konkretnego produktu pod kątem jakości. Jeśli zdecydujemy się na pellet liściasty, możemy wybierać spośród drewna różnego pochodzenia. Najwięcej producentów oferuje pellet sosnowy lub pellet dębowy.

 

Pellet sosnowy czy pellet dębowy?

Te dwa rodzaje znacząco różnią się między sobą kalorycznością, kolorem oraz wonią wydzielaną w wyniku spalania. Pellet dębowy jest nieco bardziej efektywny i wydajny od pelletu sosnowego, lecz trudniej go wyprodukować, przez co jest droższy albo mocno zanieczyszczony. Z tej przyczyny najczęstszym wyborem w gospodarstwach jest ogrzewanie przy pomocy pelletu sosnowego, który jest dużo łatwiej dostępny na rynku, co nie znaczy, że sprzedawany jest wyłącznie czysty. W każdym wypadku należy więc uważać i zwracać szczególną uwagę na to, czy produkt posiada odpowiednie certyfikaty. Warto choćby skorzystać z propozycji pelletu sosnowego od marki Richd. Anders, który jest w pełni bezpieczny i wysokokaloryczny.

Opinie (0)

Zobacz firmy

Wózki do sprzątania LINEA

Warszawska 139
35-205 Rzeszów

Średnia Ocena

5/5
Argonium - Teksty na strony www

Goździkowa 14A/1
35-604 Rzeszów

Średnia Ocena

5/5
Imeso - sprzęt i preparaty dla medycyny estetycznej

Al. Jerozolimskie 96
00-807 Warszawa

Średnia Ocena

5/5

Podobne artykuły

Czym wyróżniają się klasyczne kuchnie?

Czym wyróżniają się klasyczne kuchnie?

Co nowego wnoszą do branży opakowań worki wentylowe papierowe?

Co nowego wnoszą do branży opakowań worki wentylowe papierowe?

Za co doceniamy meble drewniane do jadalni?

Za co doceniamy meble drewniane do jadalni?