Ogrzewanie podłogowe a drewniana podłoga

Ogrzewanie podłogowe a drewniana podłoga

Ogrzewanie podłogowe jest teraz niezwykle popularnym sposobem ogrzewania domu lub mieszkania, jednakże często pojawia się opinia, że na taki rodzaj ogrzewania musi być przygotowana specjalna podłoga — najlepiej płytki lub panele winylowe. A co jeżeli chcemy mieć w domu podłogi drewniane? Czy drewno również nadaje się do wykończenia podłogi przy ogrzewaniu podłogowym?

Dostosuj drewno do systemu ogrzewania
Oczywiście nie każde drewno będzie idealnym komponentem do wykonania podłogi przy ogrzewaniu podłogowym — należy dostosować je do warunków, z którymi będzie miało do czynienia w przypadku ogrzewania podłogowego. Wyróżnia się dwa rodzaje ogrzewania podłogowego — wodne i elektryczne. Systemy elektryczne polegają na rozłożeniu mat grzejnych, które są montowane bezpośrednio w warstwie kleju cementowego, a tuż nad przewodami grzejnymi mocowane są okładziny ceramiczne. W tym przypadku częstym zjawiskiem jest przegrzanie powierzchni posadzki, dlatego drewniana podłoga jest wykluczona. A co z ogrzewaniem wodnym? W takim przypadku ciepło rozchodzi się po posadzce równomiernie, dzięki czemu nie ma ryzyka przegrzania podłogi, co daje nam możliwość ułożenia podłogi drewnianej. Sprawdź koniecznie ofertę producent drewna klejonego

Jaki gatunek drewna wybrać?
Chociaż na wodnym ogrzewaniu podłogowym można stosować podłogi drewniane, to jednak trzeba być bardzo ostrożnym przy wyborze materiału, z którego podłoga zostanie wykonana. Z listy należy skreślić gatunki drewna, które charakteryzują się dużym czynnikiem skurczu oraz pęcznienia, np. jesion, buk czy brzoza, a także wenge z gatunków drzew egzotycznych. Dlaczego nie nadają się one do ogrzewania podłogowego? Ponieważ po podgrzaniu deski zaczynają się kurczyć i w podłodze będą pojawiały się widoczne szczeliny. Na wodne ogrzewanie podłogowe świetnie będą nadawać się dęby, jak również egzotyczne gatunki drewna, tj. merbau czy iroko. Decydując się na drewnianą podłogę, warto utrzymywać stabilną temperaturę i wilgotność powietrza w pomieszczeniach, ponieważ tylko dzięki utrzymywaniu stałej temperatury minimalizuje skurczy oraz pęcznienia desek.

Opinie (0)

Zobacz firmy

Wózki do sprzątania LINEA

Warszawska 139
35-205 Rzeszów

Średnia Ocena

5/5
Argonium - Teksty na strony www

Goździkowa 14A/1
35-604 Rzeszów

Średnia Ocena

5/5
Imeso - sprzęt i preparaty dla medycyny estetycznej

Al. Jerozolimskie 96
00-807 Warszawa

Średnia Ocena

5/5

Podobne artykuły

Kantówka okienna — co warto o niej wiedzieć?

Kantówka okienna — co warto o niej wiedzieć?

Na co zwrócić uwagę przy zakupie mebli kuchennych?

Na co zwrócić uwagę przy zakupie mebli kuchennych?

Maszyny pakujące a normy jakościowe

Maszyny pakujące a normy jakościowe